
Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, klesl o 2,06 procenta a zakončil obchodování na 33 129,59 bodu. Širší index S&P 500 odepsal dvě procenta na 3997,34 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se snížil o 2,50 procenta na 11 492,30 bodu.
Růst podnikatelské aktivity byl ve Spojených státech v únoru na osmiměsíčním maximu. Souhrnný index nákupních manažerů (PMI) podle předběžných údajů vystoupil na 50,2 z lednových 46,8 bodu. Uvedla to společnost S&P Global, která index sestavuje. Padesátibodová hranice od sebe dělí růst a pokles aktivity.
Vzhledem k tomu, že inflace je stále daleko od dvouprocentního cíle Fedu a americká ekonomika si podle statistik z poslední doby zachovává svou vitalitu, účastníci trhu revidují směrem nahoru očekávaný vrchol úrokových sazeb Fedu. Nyní jej v průměru kladou na hodnotu 5,35 procenta v červenci, napsala agentura Reuters.
Akcie maloobchodního řetězce Home Depot se propadly o 6,3 procenta na tříměsíční minimum. Firma předtím varovala před slábnoucí poptávkou a vydala nepříliš optimistický výhled zisku za letošní rok. Akcie menšího konkurenta, společnosti Lowe’s, klesly o 5,2 procenta.
Na devizových trzích oslabilo euro, částečně k tomu přispěl horší vývoj aktivity ve zpracovatelském sektoru eurozóny. Britská libra po překvapivě příznivých údajích o podnikatelské aktivitě v Británii výrazně posílila.
Euro k dolaru krátce po 21:45 SEČ odepisovalo 0,3 procenta na 1,0651 USD. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, si ve stejnou dobu připisoval 0,3 procenta a pohyboval se kolem 104,15 bodu. Euro k libře ztrácelo o 0,9 procenta na 0,8799 libry. K dolaru libra přidávala přes půl procenta na 1,2106 USD.
(ČTK)