
Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 2,66 procenta a zakončil obchodování na 39.186,98 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 2,51 procenta na 5287,76 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 2,71 procenta na 16.300,42 bodu.
Trump v posledních dnech Powella ostře kritizuje a vyzývá ho ke snížení úrokových sazeb, což vyvolává obavy investorů ohledně nezávislosti Fedu. Trumpův ekonomický poradce Kevin Hassett v pátek prohlásil, že Bílý dům zkoumá, zda by bylo možné Powella odvolat.
Pozornost investorů se nicméně podle agentury Reuters přesunula k hospodářským výsledkům za první čtvrtletí, které nyní americké podniky zveřejňují. Akcie průmyslového konglomerátu 3M posílily o více než osm procent, protože jeho čtvrtletní zisk překonal očekávání analytiků. Akcie zbrojovky Northrop Grumman se však po zprávách o výrazném poklesu čtvrtletního zisku propadly o téměř 13 procent.
Na devizovém trhu euro oslabovalo vůči americkému dolaru poté, co se v pondělí kvůli Trumpovým útokům na šéfa Fedu vyšplhalo na nejvyšší úroveň za zhruba tři a půl roku. K růstu dolaru podle agentury Reuters přispěl americký ministr Scott Bessent, který vyjádřil přesvědčení, že nastane pokles obchodního napětí mezi Spojenými státy a Čínou.
Krátce po 22:00 SELČ jednotná evropská měna ztrácela vůči dolaru zhruba 0,8 procenta a pohybovala se nedaleko 1,1420 USD. Během pondělí vystoupila až na 1,1573 USD, nejvýše od listopadu 2021.
„Nejhorší možný scénář pro americký dolar nyní vypadá tak, že Powell ustoupí a provede mimořádné snížení úrokových sazeb. To však zůstává málo pravděpodobné,“ uvedl analytik Francesco Pesole ze společnosti ING.
(ČTK)