
Ruský index MOEX odepsal podle něj od začátku roku téměř 38 procent i přes neortodoxní zásahy ruské centrální banky, která znemožnila zahraničním majitelům svoje akcie prodat. Velmi špatně je na tom také americký technologický Nasdaq, který je tvořen těmi největšími společnostmi typu Tesla, Cisco, Google nebo Amazon.
Tento index podle Louženského velmi negativně reaguje na utahování monetární politiky ze strany americké centrální banky Fedu a odepisuje přes 23 procent.
Evropský Euro Stoxx od začátku roku ztrácí 12,5 procenta. To je podle Louženského svým způsobem překvapení, protože je na tom lépe než americký index S&P 500, i když se v Evropě válčí. Rozdíl je v měnové politice těchto dvou celků a je pravděpodobné, že jakmile Evropská centrální banka zvýší sazby, evropské akcie na to zareagují negativně, vysvětlil.
Samotný květen byl pro většinu světových akciových trhů podle Louženského pozitivní. Velké světové indexy jako S&P 500, Dow Jones, Nikkei 225 nebo německý DAX minulý měsíc rostly. Nešlo o závratný růst, obvykle přidaly mezi 0,01 až dvěma procenty, ale v dnešní turbulentní době je i takový růst úspěch, poznamenal analytik.
Ve Spojených státech táhly podle něj S&P 500 směrem nahoru hlavně energetické společnosti, které velmi profitují z vysokých cen energií a v květnu rostly o nejméně deset procent. Také díky nim byl tento index 0,01 procenta v plusu. V opačném směru působily hlavně firmy retailového obchodu. Společnosti jako Walmart, Costco nebo Target ztratily v květnu i více než 15 procent, dodal Louženský.
(ČTK)