
Analytici očekávají zvýšení základní úrokové sazby o půl procentního bodu do rozmezí 0,75 procenta až jedno procento. Fed tak naváže na březnové zvýšení sazby o čtvrt procentního bodu. Oznámit má také plány na snížení své bilance.
Pokud se zvýšení úroků potvrdí, bude to první takto výrazný růst sazeb za 22 let. Fed obvykle preferuje zvyšování základní úrokové sazby o 0,25 procentního bodu, upozornila agentura DPA.
Powell na tiskové konferenci vysvětlí motivy Fedu. Vyjádřit by se měl také k budoucímu směřování měnové politiky.
Analytici očekávají v letošním roce ještě několik zvýšení úrokových sazeb. Fed se také chystá snižovat svoji bilanci, která kvůli nouzovým koronavirovým programům stoupla na zhruba devět bilionů USD. Snížení rozvahy by z trhu stáhlo další likviditu.
Zvýšení úrokové sazby zdražuje úvěry a zpomaluje poptávku. To pomáhá zpomalovat inflaci, zároveň ale oslabuje hospodářský růst. Centrální banka se proto musí snažit zvýšit úrokové sazby natolik, aby omezila inflaci, a zároveň neohrozila ekonomický růst a trh práce.
Inflace v USA se nyní nachází vysoko nad dvouprocentním cílem Fedu. V březnu stoupla na 8,5 procenta, což byla nejvyšší úroveň od prosince 1981. Šestý měsíc po sobě ceny rostly tempem nad šest procent. Nejvíce se zvyšovaly ceny jídla a energií, které žene vzhůru ruská invaze na Ukrajinu. Dál se zvyšovaly i náklady na bydlení.
(ČTK)