
Míra inflace za květen ve Spojených státech překvapivě vystoupila na 8,6 procenta, ačkoliv analytici se domnívali, že vrcholu dosáhla už v dubnu, kdy činila 8,3 procenta. Inflace v USA je teď nejvyšší od konce roku 1981. Fed přitom označuje za inflační cíl dvě procenta. Banka zdůraznila, že se jej hodlá držet.
„Inflace zůstává zvýšená a odráží nerovnováhu nabídky a poptávky související s pandemií, vyšší ceny energií a širší cenové tlaky,“ uvedla banka v prohlášení. „Máme k dispozici potřebné nástroje i odhodlání, které bude třeba k obnovení cenové stability ve prospěch amerických rodin a podniků,“ řekl na tiskové konferenci šéf Fedu Jerome Powell.
„Zvýšení o 0,75 procentního bodu se na tomto zasedání zdálo jako správná věc, a tak jsme to udělali,“ uvedl Powell. Na příštím zasedání v červenci bude podle něj základní sazba „s největší pravděpodobností“ zvýšena o půl nebo 0,75 procentního bodu. Dodal, že neočekává, že se zvýšení o 0,75 procentního bodu stane něčím běžným.
„Nesnažíme se vyvolat recesi,“ konstatoval dále Powell. „Snažíme se snížit inflaci na dvě procenta a udržet silný trh práce,“ uzavřel.
Zástupci Fedu očekávají, že se základní sazba do konce roku 2022 vyšplhá na 3,4 procenta. V březnu jejich výhled činil 1,9 procenta.
Americká centrální banka zároveň snížila výhled růstu americké ekonomiky. Podle aktuálního odhadu poroste tempem 1,7 procenta, zatímco v březnu Fed předpokládal 2,8 procenta.
Výhled inflace Fed naopak zvýšil. Banka v tomto ohledu upřednostňuje index výdajů na osobní spotřebu (PCE). Podle tohoto měřítka inflace v USA letos podle centrální banky vzroste o 5,2 procenta. V březnu její predikce hovořila o zvýšení o 4,3 procenta.
Míra nezaměstnanosti podle zástupců Fedu na konci letošního roku dosáhne 3,7 procenta oproti březnovému výhledu 3,5 procenta. V květnu míra nezaměstnanosti v USA činila 3,6 procenta.
(ČTK)