
Spojené státy zavedly 25procentní cla na dovoz zboží z Kanady a Mexika a zároveň na 20 procent zdvojnásobily dodatečná dovozní cla Číně. Investoři se obávají negativních dopadů nových cel na světové hospodářství i na americkou ekonomiku. „Panují tu obavy, že to zpomalí (hospodářský) růst,“ uvedl analytik Adam Sarhan ze společnosti 50 Park Investments. Výrazně oslabovaly například akcie finančních a průmyslových podniků.
Index kanadského akciového trhu S&P/TSX v reakci na nová cla odepsal 1,72 procenta na 24.572 bodů. Hlavní index mexických akcií IPC se však navzdory počátečnímu poklesu zvýšil o 0,59 procenta na 52.388,19 bodu.
Na devizovém trhu americký dolar sestoupil na tříměsíční minima, dolů jej tlačily obavy ze zpomalování hospodářského růstu v USA. Euro naopak těžilo z plánů německých politických stran jednajících o koaliční vládě na rozsáhlé výdaje na obranu a investice do infrastruktury. Jednotnou evropskou měnu podpořila také zpráva, že Spojené státy a Ukrajina se chystají podepsat dohodu o ukrajinských nerostných surovinách,
Euro si vůči dolaru kolem 22:00 SEČ připisovalo téměř 1,2 procenta a pohybovalo se nedaleko 1,0610 USD. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, kolem 22:00 SEČ ztrácel zhruba procento a nacházel se nedaleko 105,7 bodu.
Investoři nyní čekají na čtvrteční zasedání Evropské centrální banky (ECB) a na páteční zprávu o únorovém vývoji trhu práce ve Spojených státech. Předpokládá se, že ECB sníží depozitní sazbu o další čtvrtinu procentního bodu na 2,50 procenta.
(ČTK)