
V březnu meziroční růst spotřebitelských cen v USA zrychlil na 8,5 procenta z únorových 7,9 procenta. Inflace se tak dostala na nejvyšší úroveň od prosince 1981. V dubnu se podle agentury Reuters očekává pokles inflace na 8,1 procenta.
Analytik Jake Dollarhide ze společnosti Longbow Asset Management upozornil, že investory kromě vysoké inflace a rostoucích úrokových sazeb znepokojuje také řada dalších faktorů, včetně války na Ukrajině, výpadků v dodavatelských řetězcích a koronavirových uzávěr v Číně.
Na devizovém trhu americký dolar mírně posiloval. Jednotná evropská měna krátce po 22:00 SELČ vůči dolaru ztrácela zhruba čtvrt procenta na 1,0530 USD. „Je to klid před středečními daty o inflaci,“ uvedl analytik Joe Manimbo ze společnosti Western Union Business Solutions.
Fed minulý týden v rámci boje proti inflaci zvýšil svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu do rozmezí 0,75 procenta až jedno procento. Předpokládá se, že příští měsíc přikročí k dalšímu zvýšení, a to nejméně o půl procentního bodu.
V poslední době rovněž rostou očekávání, že zvyšování úroků již brzy zahájí také Evropská centrální banka (ECB). Pro letní zvýšení úroků v eurozóně se vyslovil mimo šéf německé centrální banky Joachim Nagel, upozornila agentura DPA.
Meziroční míra inflace v eurozóně v dubnu podle rychlého odhadu statistického úřadu Eurostat stoupla na rekordních 7,5 procenta z březnových 7,4 procenta. Konečnou zprávu o dubnové inflaci zveřejní úřad příští týden ve středu.
(ČTK)