
Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 0,39 procenta a uzavřel na 32 825,95 bodu. Širší index S&P 500 se snížil o 0,16 procenta na 3962,71 bodu, index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, však vzrostl o 0,09 procenta na 13.471,57 bodu.
Nová opatření na podporu ekonomiky a pokračující očkování proti covidu-19 podporují vyhlídky na hospodářské oživení v USA. Objevují se však obavy, že vzestup inflace by mohl přimět Fed k rychlejšímu zpřísňování měnové politiky. Podle agentury Reuters je pravděpodobné, že centrální banka ve středu zlepší své hospodářské prognózy, ale zároveň potvrdí, že hodlá v dohledné době nadále podporovat ekonomiku uvolněnou měnovou politikou.
„Toto zasedání Fedu bude patřit k nejdůležitějším za dlouhou dobu. Je prvním po nedávném vzestupu míry inflace a vzniku obav z inflace,“ uvedl analytik Tom Martin ze společnosti Globalt Investments. Údaje amerického ministerstva práce minulý týden ukázaly, že spotřebitelské ceny ve Spojených státech se v únoru meziročně zvýšily o 1,7 procenta. To představuje nejsilnější růst za poslední rok.
Na devizovém trhu euro během obchodování sestoupilo až na týdenní minimum vůči dolaru, později však část ztrát smazalo. Kolem 21:30 SEČ jednotná evropská měna ztrácela 0,2 procenta a pohybovala se těsně nad 1,19 USD.
Euro se od 5. března drží pod 1,2 USD. Dolů ho tlačí očekávání, že hospodářské oživení v Evropě bude pomalejší než ve Spojených státech, napsala agentura Reuters.
(ČTK)