
„Důvodů, které mohou pohyby měnových párů ovlivňovat, je celá řada a není vždy možné je správně předpovídat. Někdy se jednoduše vyplatí do portfolia zahrnout i takové měnové páry, které zrovna nejsou v popředí pozornosti,“ řekl ČTK výkonný ředitel Purple Trading David Varga.
Americký dolar ke švédské koruně posílil o 9,27 procenta, libra k novozélandskému dolaru o 6,63 procenta, americký dolar k norské koruně o 6,5 procenta, kanadský dolar ke švýcarskému franku o 5,93 procenta a americký dolar k maďarskému forintu o 5,92 procenta.
Jedním z důvodů poklesu severských měn proti dolaru může být podle Vargy brexit. Velká Británie je významným partnerem pro export těchto zemí, které budou jejím odchodem z EU negativně ovlivněny, což má vliv na oslabení severských měn. Novozélandský dolar má zase tendenci oslabovat v dobách nejistoty, proto v měnovém páru s britskou librou propadl.
Novozélandský dolar propadl vůči kanadskému o 9,39 procenta, americký dolar k rublu o 7,79 procenta, euro ke kanadskému dolaru o 7,36 procenta, australský dolar ke kanadskému o 7,3 procenta a novozélandský dolar k jenu o 6,31 procenta.
Kanadský dolar je měna, která souvisí s ropou. Pokud ropa roste, kanadský dolar má tendenci posilovat a ropa od počátku roku přidala přibližně deset procent. Měny, jako je australský nebo novozélandský dolar, naopak v důsledku nejistoty, například obchodní války mezi USA a Čínou nebo rizika globálního poklesu ekonomiky, mají tendenci oslabovat, uvedl Varga.
Euro oslabilo zejména kvůli zpomalování ekonomiky v eurozóně. Měnový pár novozélandský dolar k jenu ve spojení s nejistotou klesl podle Vargy i z toho důvodu, že japonský jen je považován za rezervní měnu, která v obdobích zhoršujících se podmínek většinou posiluje.
(ČTK)