
Jeho koordinátor pro boj proti covidu-19 Jeff Zients informoval guvernéry, že prezident schválil prodloužení opatření, na základě kterého Federální agentura pro řešení rizikových situací (FEMA) pomáhá situaci zvládat například při zřizování očkovacích center a vedení očkovací kampaně.
Náhrady se týkají i výdajů na členy národní gardy zapojené do boje s virem, a to i těch, kteří pomáhají v nemocnicích ošetřovat pacienty s covidem-19.
Agentura AP napsala, že rozhodnutí prodloužit úhradu nákladů do příštího roku znamená, že červencové vyhlášení vítězství nad pandemií bylo předčasné a že se Bidenova administrativa připravuje na to, že epidemie bude narušovat běžný život i příští rok.
Biden původně podepsal nařízení, v němž uložil FEMA stoprocentně hradit náklady za výdaje spojené s koronavirem, hned druhý den po nástupu do úřadu. Mělo platit do září, ale v srpnu začaly přibývat nové případy vlivem šíření varianty delta, takže Biden nařízení prodloužil do konce roku.
Guvernéři si v létě stěžovali, že prezident čekal s prodloužením až do poloviny srpna, tentokrát Biden vydává rozhodnutí se sedmitýdenním předstihem. Jednotlivé státy tak získávají větší jistotu v době, kdy má přes 100 milionů Američanů nárok na posilující dávku vakcíny a kdy očkovat se nově může 28 milionů dětí ve věku od pěti do jedenácti let.
V USA se od začátku epidemie potvrdilo podle americké Univerzity Johnse Hopkinse přes 46,6 milionu nákaz koronavirem a zemřelo tam více než 755 000 lidí s covidem-19. Spojené státy jsou v obou ukazatelích co do absolutních čísel nejpostiženější zemí světa. Ukončenou vakcinaci tam má něco přes 57 procent občanů.
(ČTK)