
Nejznámější kryptoměna se podle portfolio manažera Cyrrusu Tomáše Pfeilera pohybuje v tandemu s rizikovými aktivy. V posledních dnech tedy posiluje v reakci na širší pozitivní sentiment na burzách. Za posledních pět dnů bitcoin posílil o pět procent.
„Bitcoinu částečně pomáhá i nárůst inflačních očekávání. Nicméně do konce roku bych očekával spíše negativní výkonnost. S tím, jak se Fed vydá s úroky nahoru, inflační očekávání opět klesnou, což srazí dolů kurz bitcoinu. Navíc věřím, že mezi kryptoaktivy vykrystalizují atraktivnější virtuální mince než bitcoin – zejména takové, které mají reálné využití v platbách. Bitcoin je pro platby nevyužitelný, nelze jej považovat ani za dobrý uchovatel hodnoty,“ podotkl Pfeiler.
Naopak podle Martina Stránského z obchodníka Bit.Plus bude mít vývoj kurzu bitcoinu pozitivní trend. „Očekávám, že letošní rok překoná cenu 100 000 tisíc dolarů. Lidé nakupují víc a zájem stabilně roste, samozřejmě i na pozadí aktuální války Ruska proti Ukrajině a rostoucí inflaci,“ řekl ČTK.
Podle analytika Portu Jakuba Vaníčka se dá dosavadní vývoj v letošním roce hodnotit jako umírněný i přes zásadní geopolitické události ve světě. „Vliv ruské invaze na Ukrajinu měl relativně malý dopad na trh s kryptoměnami a prozatím se nenaplňují obavy, že ruští oligarchové budou přesouvat svůj majetek do kryptoměn, a obcházet tak protiruské sankce,“ dodal.
Změnu naopak zaznamenal index strachu vs. chamtivosti, zveřejněný portálem Alternative.me, který se v meziměsíčním srovnání posunul z extrémního strachu k neutrálním hodnotám, a může tak být náznakem budoucího růstu. Za dobu své existence je pro bitcoin duben 2021 statisticky nejlepší měsíc a bude podle Vaníčka zajímavé sledovat, zda se tato statistika potvrdí i letos.
(ČTK)