
Se zhoršujícími se vztahy mezi Čínou a Západem budou muset britské firmy hledat nové obchodní partnery a také vylepšit vztahy s těmi starými, včetně Evropské unie, je přesvědčen Danker. „Každá firma, se kterou jsem mluvil, zvažuje, jak upravit své dodavatelské řetězce. Předpokládají, že naši politici nevyhnutelně urychlí cestu k oddělení zbytku světa od Číny,“ uvedl Danker.
Dva poslední kandidáti na post šéfa britské Konzervativní strany a příštího premiéra, Liz Trussová a Rishi Sunak, shodně zastávají velmi tvrdý postoj k Číně. Konfederace CBI nepodpořila ani jednoho z kandidátů. Danker oceňuje, že oba kandidáti berou obavy podniků vážně a kladou důraz na ekonomiku, na rozdíl od premiéra Borise Johnsona. Ten kdysi smetl obavy průmyslníků z odchodu z Evropské unie velmi nevybíravými termíny, mírně řečeno jako nepodstatné.
Šéf CBI varuje, že ceny nevyhnutelně porostou, i když ne okamžitě. „Odstranění Číny z dodavatelských řetězců firem bude drahé a redefinuje britskou obchodní strategii. Už nebude tak důležité komu prodáváme, ale od koho odebíráme suroviny,“ domnívá se Danker.
Podle oficiálních statistik britského obchodu byla Čína v roce 2021 nejvýznamnějším dovozcem zboží do Británie, na celkovém objemu se podílela 13 procenty. V případě vývozu zboží byla šestou největší destinací, uvádí agentura Reuters.
V posledních letech se vztahy Británie a Číny zhoršily, přispěly k tomu i neshody ohledně Hongkongu. Británie také opakovaně zamezila převzetí britských podniků čínskými firmami kvůli obavám o národní bezpečnost. Minulý týden šéf britské zahraniční zpravodajské služby MI6 Richard Moore prohlásil, že Čína je nyní jeho hlavní prioritou, která předčí závažností i boj proti terorismu.
(ČTK)