
„Nyní jsme v jistém smyslu pozastavili politickou snahu ze snahy Evropské komise,“ konstatoval Dombrovskis v rozhovoru s AFP. Budoucnost dohody byla nejistá kvůli nedávné diplomatické roztržce mezi Bruselem a Pekigem, připomněl server Euronews.
V březnu Evropská unie uvalila sankce na Čínu poprvé za více než 30 let. Soubor opatření, navržený v koordinaci se západními spojenci, se zaměřil na čtyři čínské představitele a jeden subjekt, o kterém se předpokládá, že je zapojen do údajného porušování lidských práv menšiny muslimských Ujgurů.
Čínské úřady krátce po zveřejnění unijních postihů reagovaly zavedením odvetných sankcí. Zahrnují mimo jiné členy Politického a bezpečnostního výboru Rady EU, v němž mají svého zástupce všechny členské státy. Na seznamu je také pět europoslanců a několik k Číně kritických evropských politiků a analytiků. Peking dále sankce uvalil na několik britských, amerických a kanadských poslanců.
Dohodu musí ratifikovat Evropský parlament. Některé jeho velké frakce, tedy socialisté, liberálové a zelení – se však dohodly, že dokud budou trvat sankce, dohodě zelenou nedají. V parlamentu mají 45 procent hlasů.
Dohoda o investicích má usnadnit investorům z obou regionů vzájemný přístup na trhy. Vyjednávání o dohodě začalo v roce 2014, pak ale několik let vázlo.
Evropské firmy mají díky dohodě získat povolení působit v Číně v odvětvích, jako jsou elektromobily, soukromé nemocnice, reality, reklama, námořní doprava, telekomunikační cloudové služby, systém rezervací letenek a pozemní odbavení. Některé nynější požadavky, například že firmy musejí fungovat v rámci společného podniku s čínským partnerem, by byly zrušeny.
(ČTK)