
Největší problém bude zřejmě v amerických dluhopisech, což Alan Greenspan v TV Bloomberg připomněl. Výnosy vládních dlouhodobých a střednědobých dluhopisů se totiž vznášejí už jen nedaleko historických minim. „V budoucnu bude bublina na trhu s dluhopisy kritický problém, ale z krátkodobého hlediska to s nimi zatím nevypadá tak zle,“ řekl smířlivě Greenspan.
„Ale samozřejmě pracujeme na výrazném a dlouhodobém nárůstu úrokových sazeb, a to, jak víte, má velký dopad na celou strukturu ekonomiky,“ dodal Greenspan. Všeobecně se očekává, že úrokové sazby se v nadcházejících letech budou zvyšovat, neboť Fed pokračuje v kampani, která postupně zpřísňuje měnovou politiku. V lednu ponechal Fed základní úrokové sazby beze změny a trhy předpokládají, že k jejich zvýšení dojde na březnovém zasedání centrální banky.
Alarmující zadlužení
Greenspan považuje za alarmující prognózu, že schodek vládního sektoru USA bude s růstem HDP nadále stoupat. Podivil se, proč prezident Donald Trump ve zprávě o stavu Unie vůbec nezmínil, jak vlastně hodlá financovat nové vládní iniciativy. Prezident se pochlubil jen tím, že podepsal zákon o snížení daní ve výši 1,5 bilionu dolarů, což podle kritiků bude znamenat další nárůst rozpočtového deficitu.
A Spojené státy si tak budou prostřednictvím dlouhodobých dluhopisů půjčovat čím dál víc peněz. „Co je to za bublinu? Fakt, že v podstatě začínáme mít stále větší schodek veřejných financí,“ řekl Greenspan. „Zadlužení jako podíl na HDP velmi významně vzrostlo a my tomu stále nevěnujeme pozornost,“ poznamenal respektovaný centrální bankéř v TV Bloomberg.
(rek)