
Kolem 16:00 SELČ se barel severomořské ropy Brent s dodáním v květnu prodával zhruba za 63,86 USD a proti předchozímu závěru vykazoval pokles o 1,1 procenta. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) stála zhruba 60,37 USD a byla proti pátku levnější o 0,9 procenta.
Správa Suezského průplavu odpoledne oznámila, že se podařilo zcela uvolnit kontejnerovou loď Ever Given, která průplav blokovala od minulého úterý. Každý den prodlevy znamenal ve světovém obchodě ztrátu přes devět miliard dolarů (asi 200 miliard Kč). Experti se ale domnívají, že námořní doprava pocítí dopady možná i několik týdnů.
„Teď, když je minikrize v Suezském průplavu zažehnána, je trh s ropou opět ponechán svému vlastnímu fundamentálnímu osudu,“ poznamenal analytik společnosti PVM Oil Associates Tamas Varga. „Pozornost se znovu soustředí na potíže kolem očkovacích programů (proti covidu-19), zdánlivě nezastavitelný růst počtu nakažených v několika částech světa a na schůzku Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) plánovanou na 1. dubna,“ dodal.
Ceny ropy v minulých dnech prudce kolísaly podle toho, jak se obchodníci snažili vyčíslit dlouhodobější dopady potíží v Suezském průplavu na světovou ekonomiku. Na poptávku po ropě zatím stále doléhají uzávěry zavedené v mnoha zemích s cílem zastavit šíření nového koronaviru. To byl zatím i hlavní důvod, proč se klíčové těžební země rozhodly dál těžit méně ropy. Tento týden posoudí, zda část těžebních omezení neuvolnit.
Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):
BURZA | TYP | KONTRAKT | AKTUÁLNÍ CENA | PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR |
Londýn – ICE | Brent | květen | 63,86 | 64,57 |
New York – NYMEX | WTI | květen | 60,37 | 60,97 |
(ČTK)