
Nejvyšší inflaci v Evropě mělo v červnu podle analýzy Rusko s 8,3 procenta. Vysokou inflaci měl i Island s 5,8 procenta, Bělorusko s 5,7 procenta a Rumunsko s 5,1 procenta.
Ze sousedních států byla inflace vyšší ve všech státech. V Rakousku aktuálně činí tři procenta, v Polsku 2,6 procenta, v Německu a na Slovensku shodně 2,2 procenta. Nejnižší byla naopak inflace v Litvě, a to 0,7 procenta. Následovala Itálie s 0,8 procenta a Lichtenštejnsko s 1,3 procenta.
Inflace v eurozóně v červnu mírně klesla. V meziročním srovnání se snížila na 2,5 procenta z květnové úrovně 2,6 procenta. Meziroční inflace v USA v květnu klesla na 3,3 procenta, což bylo o 0,1 bodu méně než v dubnu. Odhady přitom počítaly s květnovým meziročním růstem cen 3,4 procenta.
Spotřebitelské ceny v Číně vzrostly v červnu podle odhadů meziročně o 0,2 procenta. Čína po období deflace je podle analytika Portu Marka Pokorného zřejmě z nejhoršího venku a spotřebitelské ceny tam mírně rostou. Důvodem je pokračující oživení domácí poptávky, kterému pomohly zásahy tamní vlády s cílem pomoci skomírajícímu trhu.
(ČTK)