
Spojené státy obnovily sankce v srpnu, když předtím odstoupily od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu. Podle Washingtonu není důsledná a sankce mají Teherán přimět, aby začal jednat o kvalitnější dohodě. Srpnová vlna sankcí se týká peněžnictví, odvětví kovoprůmyslu a automobilů. V listopadu má následovat další fáze, která postihne vývoz ropy.
Írán se potýká s rostoucí inflací, nezaměstnaností, propadem kurzu domácí měny a také s korupcí, poznamenala agentura Reuters. „V naší zemi nemáme neřešitelné problémy. Představitelé by měli najít řešení, které umožní překonat současné ekonomické potíže a zklamat nepřítele tím, že je vyřeší. V jednotě překonáme jakoukoli krizi,“ citovala agentura Fars Chameneího.
Americkým sankcím musí podle něj Írán čelit mobilizací vlastních přírodních a lidských zdrojů.
Podle listu The National se stávka a protesty proti zhoršujícím se životním podmínkám rozšířily do desítek íránských měst. Arabský list Al-Haját tvrdí, že řidiči ve 320 městech stávkují kvůli nízkým mzdám a rostoucím cenám náhradních dílů.
Videa zveřejňovaná na internetu dokumentují například situaci továren v provincii Fárs, které jsou nuceny zboží nakládat do malých aut, zatímco nákladní auta jsou zaparkovaná nedaleko a řidiči odmítají pracovat. Za mřížemi už skončilo 200 řidičů a úřady je označily za bandity. Soud v Kazvínu podle íránské agentury IRNA navrhuje pro 17 zatčených trest smrti.
(ČTK)