
Dánsko se v roce 2012 stalo první zemí na světě, která zavedla záporné úrokové sazby. Tento trend od té doby převzaly i další země, které se snažily tímto způsobem bojovat s nízkou inflaci a přimět spotřebitele a firmy, aby místo spoření utráceli a investovali.
Na rozdíl od většiny centrálních bank je jediným mandátem dánské centrální banky udržovat stabilitu dánské koruny vůči euru. To je cíl, který prosazuje prostřednictvím měnových intervencí a pohybů úrokových sazeb. Kurz dánské koruny byl po oznámení centrální banky stabilní.
„Zvýšení úrokových sazeb je obecně žádoucí pro dánskou ekonomiku, která nadále balancuje na hraně přehřátí,“ uvedl hlavní ekonom Nykredit Bank Palle Sörensen.
Banky měly problém s tím, aby se přizpůsobily prostředí záporných úrokových sazeb, protože z půjček tak mají menší zisk. Jako protiopatření většina dánských bank zavedla v roce 2019 negativní úrokové sazby u velkých vkladů klientů. Tento trend se nyní obrací.
ECB na zasedání Rady guvernérů zvýšila svou základní úrokovou sazbu o rekordních 0,75 procentního bodu na 1,25 procenta. Reaguje tak na silný růst inflace v eurozóně. Banka zároveň signalizovala, že bude úroky dál zvyšovat
(ČTK)