Zlato (oz) / USD
2 756,69
1,76 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Dolar je ke koši měn blízko maxima za tři měsíce, pomohla mu i statistika

Dolar se dnes na devizových trzích ve světě pohybuje v blízkosti tříměsíčního maxima ke koši měn, po dopoledním růstu se ale stabilizoval a část zisků odevzdal. Optimismus čerpá i z příznivé statistiky z amerického trhu práce, která ukázala, že největší ekonomika světa se svižně zotavuje z dopadů pandemické krize.

Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, se krátce před 16:00 SELČ pohyboval v blízkosti 92,35 bodu. Proti předchozímu dni tak vykazoval pokles zhruba o 0,1 procenta, držel se ale blízko maxima od začátku dubna. Foto: iStock

Americké ministerstvo práce dnes uvedlo, že minulý týden požádalo ve Spojených státech o podporu v nezaměstnanosti podle sezonně přepočtených údajů zhruba 364.000 lidí. To je asi o 51.000 méně než v předchozím týdnu a znamená to zároveň nejnižší počet od začátku pandemie. Ekonomové v anketě agentury Reuters v průměru očekávali, že si žádost podá zhruba 390.000 lidí.

Od května, kdy počet žádostí poprvé od loňského března klesl pod 400.000 týdně, se ale tempo tohoto poklesu snižuje. I tak je ale zlepšení markantní, protože na začátku loňského dubna, kdy američtí zaměstnavatelé na pandemii a nařízenou uzávěru zareagovali hromadným propouštěním, se počet žádostí vyšplhal na rekordních 6,15 milionu. Za zdravý vývoj na trhu práce ekonomové považují, když týdně v USA žádá o podporu v nezaměstnanosti 200 000 až 250 000 lidí.

Euro k dolaru před 16:00 SELČ přidávalo 0,1 procenta na 1,1868 USD, k japonskému jenu mělo k dobru 0,4 procenta na 132,28 JPY. Dolar k japonské měně vykazoval růst o 0,3 procenta na 111,45 JPY.

Za slabším poklesem počtu žádostí z poslední doby jsou podle analytiků částečně i sezonní faktory. „Pořád očekáváme, že obecně klesající trend v nadcházejících měsících přetrvá,“ řekla ekonomka finančního ústavu Citigroup v New Yorku Veronica Clarková.

Na vývoj žádostí o podporu v nezaměstnanosti bude v nadcházejících týdnech zřejmě mít vliv i to, že ve 26 státech s většinou republikánskými guvernéry přestane platit program podpory pracovních míst financovaný federální vládou. Ten zahrnuje například i mimořádnou dávku 300 dolarů týdně kvůli dopadům pandemie. Firmy si stěžovaly, že štědrá podpora nemotivuje lidi k tomu, aby si hledali práci, takže řada podniků nemůže najít odpovídající zaměstnance.

Zmíněný podpůrný program se začal předčasně rušit 5. června a proces potrvá až do 31. července, kdy tuto mimořádnou týdenní dávku nad rámec běžné podpory přestane vyplácet Louisiana. Ta je z uvedených 26 států jediná, která má guvernéra z Demokratické strany. Ve zbývajících státech USA se dávka přestane vyplácet 6. září.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika