
Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, se kolem 15:30 SEČ pohyboval v blízkosti 103,35 bodu. Proti pátku tak vykazoval pokles přibližně o 0,5 procenta. Na konci září se vyšplhal až nad 114 bodů, což bylo maximum zhruba za 20 let. K poklesu kurzu dolaru nyní přispívá i fakt, že znovuotevření čínských hranic po koronavirové pandemii podporuje zájem o rizikovější měny.
Kurz čínského jüanu, který se obchoduje mimo pevninskou Čínu, se k dolaru pohybuje v blízkosti maxima od loňského srpna. Dolar stojí asi 6,785 jüanu, zatímco na začátku listopadu stál více než 7,34 jüanu. Výrazné zisky má také australský a novozélandský dolar, což jsou měny považované za likvidnější zástupce čínského jüanu.
Americký dolar za poslední tři měsíce loňského roku zaznamenal největší čtvrtletní ztrátu za 12 let. Přispělo k tomu zejména sílící přesvědčení investorů, že kvůli zvolňování inflace a zpomalení hospodářského růstu Fed základní úrok nezvýší nad pět procent. V současné době má základní sazbu v pásmu 4,25 až 4,50 procenta a předpoklad, že cyklus zvyšování úroků se chýlí ke konci přispívá k tomu, že dolar je méně atraktivní.
Tento týden budou zveřejněna data o vývoji inflace v USA za prosinec. „Bude to další důvod ke spekulacím ohledně toho, kde se zvyšování úroků zastaví,“ poznamenal hlavní analytik trhu ve společnosti CMC Michael Hewson. Důležité bude, jak se vyvíjí takzvaná jádrová inflace, která nezahrnuje kolísavé ceny energií a čerstvých potravin.
Euro k dolaru přidávalo zhruba 0,7 procenta na 1,0712 USD, britská libra k dolaru pak vykazovala růst o 0,6 procenta na 1,2173 GBP. Dolar k japonskému jenu odepisoval téměř 0,2 procenta na 131,80 jenu.
(ČTK)