
Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, kolem 19:40 SEČ rostl o 0,7 procenta a pohyboval se kolem 103,428 bodu. Euro k dolaru ve stejnou dobu klesalo o 0,7 procenta na 1,0898 USD.
Vůči japonskému jenu dolar rostl o 0,6 procenta na 148,05 jenu. Jednotná evropská měna k jenu odepisovala 0,1 procenta na 161,35 jenu.
Zisky dolaru přetrvaly i přes zprávy, které ukázaly, že inflace v USA v říjnu nadále klesala a počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v posledním týdnu vzrostl, což naznačuje zpomalování trhu práce.
Index výdajů na osobní spotřebu (PCE) se v říjnu meziročně zvýšil o tři procenta. Byl to nejmenší meziroční přírůstek od března 2021. V září index vzrostl o 3,4 procenta. Index PCE je preferovaným ukazatelem inflace pro Fed a výrazné zpomalení indexu naznačuje, že by Fed mohl ukončit nejrychlejší cyklus zvyšování úrokových sazeb od 80. let minulého století.
„Pokud doufáte, že (šéf Fedu) Powell bude v nadcházejících měsících pokračovat v přísné měnové politice, index PCE není vaším přítelem,“ konstatoval analytik Jamie Cox ze společnosti Harris Financial Group.
(ČTK)