Zlato (oz) / USD
2 756,69
1,76 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Dolarový index je téměř beze změny, investoři čekají na zprávu o inflaci

Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, je téměř beze změny. Kolem 17:30 SELČ ztrácel 0,02 procenta na 90,02 bodu. Americké ekonomické statistiky vydávají protichůdné signály a investoři čekají na páteční zprávu o vývoji inflace ve Spojených státech.

Měnový pár euro-dolar se obchoduje bez větších výkyvů. Foto: iStock

Zatímco údaje o počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA za minulý týden ukázaly na pokračující oživování amerického pracovního trhu, připravila zklamání data o průmyslových objednávkách. Zveřejněná čísla tak nepomohla ani euru ani dolaru. Jednotná evropská měna proto ve stejný čas odepisovala od americké jen 0,02 na 1,2190 USD.

V USA ale nabývá na intenzitě debata o měnové politice. Po zástupci šéfa americké centrální banky (Fed) Richardu Claridovi se stále více členů Fedu vyslovuje, aby byla politika napříště méně velkorysá. Nejdříve by chtěli začít debatovat o omezení programu obřích nákupů dluhopisů, kterých centrální banka měsíčně na trhu nakoupí za 120 miliard dolarů (2,5 bilionu Kč), aby hospodářství podpořila v koronavirové krizi.

Americká ministryně financí Janet Yellenová zopakovala, že nedávný růst inflace bude podle ní přechodný a potrvá několik dalších měsíců do konce roku. Zdůraznila, že ministerstvo čísla o růstu spotřebitelských cen spolu s Bílým domem a Kongresem bedlivě sleduje a že na ně mají v případě potřeby nástroje.

Zhruba 0,4 procenta si k dolaru na 1,4178 USD připisovala britská libra a stejnou měrou posilovala i k euru. Reagovala na komentář člena britské centrální banky o možném načasování zvedání základní úrokové sazby. Gertjan Vlieghe uvedl, že by mohlo přijít už v první polovině příštího roku, pokud se trh práce zotaví dříve, než se čekalo. Pravděpodobnější ale podle něj je, že se úroky budou zvedat až v roce 2022, citovala ho agentura Reuters.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika