
ECB v samostatné zprávě rovněž upozornila, že výrobci v eurozóně se potýkají s nedostatkem čipů i dalších součástek a surovin, což podkopává ekonomickou aktivitu a zvyšuje ceny.
Odhad hospodářského růstu na příští rok nicméně prognostici podle průzkumu ECB zlepšili na 4,1 procenta z dosud předpokládaných 3,7 procenta. ECB ve čtvrtek podle očekávání ponechala svoji mimořádně uvolněnou měnovou politiku beze změn. Nadále tak poskytuje eurozóně zasažené pandemií rekordní podporu, přestože zrychlení očkovací kampaně zvyšuje naději na oživení ekonomiky.
Banka dnes na základě konzultací s 66 předními podniky působícími v eurozóně uvedla, že výrobci si stěžují na nedostatek surovin a součástek, který je důsledkem překvapivě rychlého oživování průmyslové aktivity a nedostatku přepravních kontejnerů. Nejakutněji podle banky chybějí polovodiče, za kterými následují kovy, chemikálie a plasty.
Aktivita v sektoru služeb podle ECB zůstává omezená v důsledku přetrvávajících koronavirových restrikcí. Výjimkou jsou maloobchodní prodejci potravin, kteří těží z neobvykle silné poptávky.„Nedostatek řidičů nicméně omezuje jejich schopnost uspokojit zvýšenou poptávku po rozvážce potravin,“ upozornila centrální banka.
Příznivé údaje o vývoji ekonomiky eurozóny dnes přišly od výzkumné společnosti IHS Markit. Její ukazatel podnikatelské aktivity se v dubnu podle předběžných údajů vyšplhal na nejvyšší úroveň za devět měsíců. K růstu se podle těchto údajů překvapivě vrátil i sektor služeb.
Ekonomika eurozóny v loňském roce kvůli pandemii klesla o 6,6 procenta. Evropská komise v únoru předpověděla, že HDP eurozóny se v letošním roce zvýší o 3,8 procenta. Mezinárodní měnový fond (MMF) tento měsíc ve svém globálním výhledu odhadl, že růst dosáhne 4,4 procenta.
(ČTK)