
Komise uvedla, že svá doporučení ohledně bezpečnosti moderních evropských komunikačních sítí hodlá vypracovat na základě závěrů příštího summitu EU.
Prezidenti a premiéři zemí unie se v Bruselu sejdou za týden, 21. a 22. března. První příležitostí k diskusi o tématu ale zřejmě bude jednání ministrů zahraničí unijního bloku už počátkem příštího týdne. Katainen dnes připomněl, že EU a Čína jsou strategickými partnery, ale také konkurenty.
„Naše ekonomické vztahy mohou být vzájemně velice přínosné, pokud bude hospodářská soutěž spravedlivá a jsou-li obchodní a investiční vztahy oboustranné,“ upozornil.
Řešit se budou nejen hospodářství a investice, ale i lidská práva či Írán
Komise se svými deseti body podle Katainena snaží obecně sledovat tři cíle. Prvním je užší spolupráce s Čínou při prosazování společných zájmů na globální úrovni, druhým důsledná snaha o docílení vyváženějších a oboustranějších vzájemných hospodářských vztahů. A třetím je potřeba, aby Evropa kvůli dlouhodobému zachování své prosperity, hodnot a sociálního modelu posílila svou „domácí politiku i hospodářskou základnu“.
„V Evropě sílí pocit, že rovnováha výzev a příležitostí, které pro ni Čína představuje, byla narušena,“ upozornila dnes členské státy komise.
Mezi desítkou bodů k diskusi na summitu nechybí připomínka lidských práv, spolupráce okolo dohody s Íránem, ale ani snaha otevřít přístup k veřejným zakázkám v Číně či potřeba účinnějšího prověřování přímých zahraničních investic.
(ČTK)