
„Silné oživení remitencí (zdrojů zasílaných migranty do jejich zemí původu) a exportu spolu s nízkými cenami ropy přispějí k mírnějšímu poklesu ve Střední Americe, Panamě a Dominikánské republice, zatímco karibské země závislé na turistice pocítí závažnější recesi,“ uvedl MMF.
Zhruba 45 procent pracovních míst v regionu generují odvětví, kde se lidé hojně setkávají, například turistický ruch. Celosvětově je však podíl takových míst v rozvíjejících se ekonomikách 30 procent.
Z domova lze v regionu vykonávat pouze pětinu zaměstnání, zatímco globálně to je v rozvíjejících se ekonomikách možné u zhruba čtvrtiny a v rozvinutých zemích v polovině případů.
Navzdory tomu, že v regionu žije pouze 8,2 procenta světové populace, do minulého měsíce na něj připadá z celosvětového hlediska 28 procent nakažených koronavirem a 34 procent mrtvých pacientů, kteří měli nemoc covid-19.
Z největších ekonomik regionu nejvíce letos propadne HDP Peru, a to o 13,9 procenta. Růst peruánského hospodářství v roce 2021 o 7,3 procenta bude oproti tomu v dotyčné oblasti nejrobustnější.
Karibským zemím, které jsou závislé na turistickém ruchu, se tento rok sníží HDP o téměř deset procent a příští rok poroste o čtyři procenta. Ekonomiky zemí regionu, jež se zaměřují na export, letos posílí o 0,6 procenta a v roce 2021 se zvýší o 3,8 procenta, uvádí zpráva MMF.
(ČTK)