
Index STOXX 600 klesl o 1,43 procenta a obchodování uzavřel na 370,51 bodu. Britský index FTSE 100 se snížil o 1,15 procenta na 7185,30 bodu a německý DAX o 1,57 procenta na 11.837,81 bodu. Index pařížské burzy CAC 40 se propadl o 1,7 procenta na 5222,12 bodu.
„Obchodní napětí se určitě o něco zvýšilo,“ uvedl analytik David Madden ze společnosti CMC Markets. „Evropské burzy se musejí potýkat rovněž s rostoucím politickým napětím mezi Itálii a EU,“ upozornil. „Investoři se obávají, že tento politický boj by mohl vyvolat dluhovou a bankovní krizi v Itálii,“ dodal.
Index italských akcií FTSE MIB se propadl o 1,29 procenta na 19.999,94 bodu. Evropská komise podle agentury Reuters zaslala Itálii dopis, ve kterém vládu žádá o vysvětlení zhoršujícího se stavu italských veřejných financí. Zaslání dopisu by mohlo otevřít cestu disciplinárnímu řízení s Itálií, které by teoreticky mohlo skončit pokutou kolem 3,5 miliardy eur (zhruba 90,5 miliardy Kč).
Obchodní válka pokračuje
Zpráva o možném omezení dovozu vzácných kovů z Číny do Spojených států posílila obavy ohledně obchodní války mezi těmito dvěma zeměmi. Prodlužování této obchodní války a pesimismus ohledně jejích dopadů na globální ekonomiku jsou zřejmě důvodem, proč index STOXX 600 asi zaznamená první měsíční propad v tomto roce.
Ke znepokojení trhu přispěl i vývoj kolem čínské společnosti Huawei, která se ve sporu se Spojenými státy obrátila na americký soud. Požaduje, aby zákaz používání svých výrobků americkými federálními úřady označil za neústavní.
Averze investorů k rizikovějším aktivům zasáhla nejvíce automobilky a těžební firmy, které celkově ztrácejí asi jedno, respektive 1,7 procenta. Bankovnictví pak táhne dolů spor Itálie s Evropskou unií, sektorový index oslabuje o 1,3 procenta.
(ČTK)