
Spojené státy v neděli uvedly, že nařizují rodinným příslušníkům amerických diplomatů opustit Ukrajinu. To je dosud jeden z nejzřetelnějších signálů, že se Washington připravuje na agresivní postup Ruska v regionu.
„Pro akcie to byl brutální začátek týdne,“ uvedl analytik obchodní platformy IG Chris Beauchamp. „Investoři patrně během víkendu četli o hromadění vojsk kolem Ukrajiny a o rostoucím napětí mezi Ruskem a Západem, což poskytlo další důvod buď prodávat akcie, nebo zůstat mimo dění,“ dodal.
Nejhůře byly zasaženy akcie evropských společností zaměřených na cestování a volný čas a dále akcie technologických společností citlivé na úrokové sazby. Oba segmenty odepsaly přes pět procent. Technologické akcie uzavřely na nejnižší úrovni od června 2021.
K nervozitě na trzích přispívá i dvoudenní zasedání americké centrální banky (Fed), které začne v úterý. Očekává se, že centrální banka potvrdí připravenost začít zvyšovat úrokové sazby.
Růst podnikatelské aktivity v eurozóně v lednu zpomalil, restrikce související s novou koronavirovou variantou omikron totiž nepříznivě zasáhly sektor služeb. Ukázaly to předběžné výsledky průzkumu mezi nákupními manažery, které zveřejnila organizace IHS Markit. V Německu je vývoj příznivější, ve Francii naopak horší.
Akcie společnost Unilever, která zamezila hlubšímu poklesu hlavního indexu londýnské burzy FTSE 100, vyskočily o 7,3 procenta. Předcházela tomu zpráva, že ve společnosti zaměřené na spotřební zboží vybudoval podíl fond Trian Partners. Ten podniky ve svém portfoliu mnohdy tlačí k provozním vylepšením, připomněla agentura Reuters.
O 4,5 procenta posílily akcie podniku Vodafone. Jedná se společností Iliad o uzavření dohody v Itálii, která by zde spojila jejich divize.
(ČTK)