
„Celý bankovní systém se nenachází v tradičním tržním prostředí, česká koruna i bankovní systém jsou v podstatě v zajetí politiky. Komerční banky si sice konkurují, ale musí tak činit v prostředí těžce regulovaném centrální bankou,“ uvedl rektor vysoké školy CEVRO Institut Josef Šíma.
Je proto podle něj potřeba budovat lepší povědomí o rizicích, křehkosti a zranitelnosti stávajícího měnového uspořádání. „Zároveň bychom neměli klást překážky vzniku a rozvoji alternativ k užívání státních peněz, jako je zlato či kryptoměny. Klíčovým úkolem celého finančního sektoru je zároveň naučit veřejnost poučeně a hodnotově investovat,“ dodal.
Hlavní ekonom skupiny Roklen Dominik Stroukal míní, že Česko stejně jako většinu světa čeká při zpomalování růstu ekonomiky kvantitativní uvolňování, tedy masivní nákupy aktiv centrální bankou. V kurzu budou hlavně akcie a dluhopisy, nelze ale podle něj vyloučit, že centrální banky budou nakupovat i jiná aktiva, prostředky k tomu mají neomezené.
Stroukal se více nekonvenční měnové politiky obává. „Nafukujeme bubliny, vytváříme zombie firmy, měníme relativní ceny, uměle zlevňujeme vládám dluh, zvyšujeme nerovnost a předáváme centrálním bankám nové pravomoci,“ vyjmenoval hříchy současného ekonomického prostředí.
Účastníci fóra se rovněž shodli na tom, že zpomalení růstu je v současné fázi ekonomického cyklu nevyhnutelné. Pokud se bude podle nich pokračovat v nekonvenční měnové politice, může být zpomalení trvalé. Nadějí pro budoucí generace je právě hledání vhodných alternativ.
(ČTK)