
„Zatímco čísla jsou srovnatelná s obdobím dot-com horečky, ekosystém fondů rizikového kapitálu se zdá zdravější a zdá se také, že je tažen rozdílnou dynamikou,“ uvedl ředitel a zakladatel společnosti PitchBook John Gabbert. Upozornil, že mezi společnostmi, které získávají peníze od těchto takzvaných venture fondů, vedou ty, které jsou na trhu déle a jsou zajímavé pro spotřebitele.
V jedné oblasti jsou však investoři v nevýhodě. Protože mnoho firem zůstává déle soukromých, je obtížnější pro tyto investory získat peníze zpět. Počet odchodů investic rizikového kapitálu z firem tak třetím rokem za sebou klesl a byl nejnižší od roku 2011.
Rekordní jednorožci
Protože chtějí firmy zůstat déle soukromé, znamená to, že začínající podniky hledají u svých podporovatelů ze strany rizikového kapitálu více peněz a často požadují větší dohody spolu s tím, jak rostou. Tento trend podporují i některé společnosti, jako je například SoftBank Group se svým fondem Vision, které financují firmy, jež by jinak musely už vstoupit na burzu nebo se prodat.
Firmy známé jako unicorns (jednorožci), tedy začínající firmy, jejichž hodnota přesáhla jednu miliardu dolarů, získaly rekordní kapitál 19 miliard USD. Mezi největší dohody patřila investice do firmy Lyft, která ve dvou kolech získala 2,5 miliardy USD, a investice v objemu tří miliard USD od Softbank do WeWork Cos. Firma Space Exploration Technologies podnikatele Elona Muska získala 450 milionů USD.
(ČTK)