
Francouzská agentura AFP před měsícem publikovala čísla dubnové inflace, která meziročně činila 13 779 procent. To podle AFP velmi přesně odpovídalo projekci Mezinárodního měnového fondu, který předpokládal inflaci jen o 21 procent vyšší.
Tehdy prezident Nicolas Maduro občanům vysvětlil, že země je obětí konzervativní opozice a zahraničních sil řízených z Washingtonu.
„Jsme zemí s nejvyšší hyperinflací na světě,“ uvedl tehdy na tiskové konferenci předseda legislativní komise parlamentu Rafael Guzmán. A nic se od té doby nezměnilo.
Venezuelu podle opozičních poslanců sužuje hyperinflace už od konce roku 2017, protože za mezní hranici mezi inflací a hyperinflací se obvykle považuje meziměsíční růst cen o 50 procent.
Fiskální katastrofa
„Inflace v květnu podle parlamentních údajů dosáhla 110 procent, což je potvrzením hluboké hospodářské krize. Miliony Venezuelů trpí nedostatkem potravin a léků,“ referuje Reuters.
Opozice obviňuje z hyperinflace vládu, která před 15 lety pod taktovkou bývalého prezidenta Huga Cháveze zavedla přísnou devizovou politiku a nechala natisknout nadměrné množství peněz. Bolívar v porovnání s dolarem v minulém roce oslabil o 98 procent, což znamená, že minimální měsíční mzda ve Venezuele je ekvivalentem jen několika málo dolarů.
Prezident Nicolas Maduro, jenž v předčasných volbách 20. května obhájil při bojkotu opozice svůj mandát, obvinil z nadměrné inflace opět Spojené státy, které s Venezuelou údajně vedou ekonomickou válku.
(rek)