
K růstu přispěly akcie německého internetového prodejce potřeb pro chovatele domácích mazlíčků Zooplus, který dostal nabídku na převzetí od americké investiční společnosti Hellman & Friedman. Akcie přidaly přes 40 procent asi na 390 eur, což je nabídková cena. Po čtvrteční zprávě, že Adidas prodá americkou značku Reebok, dál posilovaly také akcie tohoto německého výrobce sportovního oblečení a obuvi. Po poledni si připisovay zhruba 2,8 procenta.
Agentura DPA se ptá, zda je takový růst – navíc v jinak tradičně burzovně nepříliš silném srpnu – oprávněný, anebo vzhledem k aktuálnímu stavu ekonomiky přehnaný. A odpovídá si, že klíčovou roli v budoucnu sehrají centrální banky. Ty ujišťují, že nynější inflace, která akciím jinak nesvědčí, je pouze přechodná.
Podle analytika Thomase Altmanna ze společnosti QC Partners se někteří investoři dalším nákupům zatím bránili v naději, že budou moci nakoupit levněji. A teď se cítí nuceni jednat. Manažerům akciových fondů by se podle něj klientům špatně vysvětlovalo, kdyby jejich fondy ve výsledcích zaostaly za nyní rostoucím trhem.
Podobně se daří i dalším evropským akciovým indexům. Poblíž svého rekordu z roku 2000 je i francouzský index CAC 40, zatímco index londýnské burzy FTSE 100 je nejvýše od února. Panevropský index STOXX Europe 600 si před 15:00 připisoval asi 0,2 procenta na 475,70 bodu, a zaznamenal tak rekordní hodnotu už deset dní po sobě. Evropské akcie by mohly díky dobrým firemním výsledkům hospodaření a trvajícímu oživení ekonomiky po pandemii zaznamenat čtvrtý růstový týden po sobě.
(ČTK)