
Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,63 procenta a uzavřel na 29.823,92 bodu. Širší index S&P 500 se zvýšil o 1,13 procenta na 3662,45 bodu, zatímco index Nasdaq vzrostl o 1,28 procenta na 12.355,11 bodu.
V nedávné době o slibných výsledcích svých vakcín informovaly americké firmy Modena a Pfizer, která vakcínu vyvíjí ve spolupráci s německou BioNTech, či britsko-švédská farmaceutická společnost AstraZeneca.
Dříve během seance akciové trhy poslala vzhůru zpráva o listopadovém zvýšení aktivity čínských továren. Agentura Reuters připomíná, že růst aktivity továren za minulý měsíc vykázalo několik dalších zemí, zatímco oživení amerického zpracovatelského průmyslu zpomalilo.
Na devizových trzích klesl americký dolar na nejnižší hodnotu za více než dva a půl roku. Investoři se orientovali na riskantnější aktiva. Očekávají oživení světové ekonomiky a další peněžní i fiskální stimuly ve Spojených státech.
Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, kolem 22:20 SEČ klesal o 0,7 procenta na 91,24 bodu. Euro vůči dolaru rostlo o 1,2 procenta na 1,2069 USD.
Vůči americkému dolaru posilovaly měny, které zpravidla těží z chuti riskovat, mimo jiné britská libra a australský, novozélandský i kanadský dolar.
Návrh stimulačního balíku v hodnotě 908 miliard dolarů (19,8 bilionu Kč) představila skupina amerických zákonodárců, v níž jsou zastoupeni jak demokraté, tak republikáni. Má pomoci malým podnikům, nezaměstnaným, aerolinkám a dalším odvětvím, která se potýkají s dopady pandemie covidu-19.
O návrhu balíku následně jednala demokratická předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová a ministr financí Steven Mnuchin.
(ČTK)