
V souladu s očekáváním BOJ ponechala krátkodobé úrokové sazby na -0,1 procenta a výnosy desetiletých vládních dluhopisů zhruba na nule. Oznámila také, že udrží stávající tempo nákupu dluhopisů na 80 bilionech jenů (17 bilionů Kč) ročně.
Guvernér centrální banky Haruhiko Kuroda v rozhovoru s novináři prohlásil, že k dosažení inflačního cíle dvou procent je ještě daleko a že hovořit teď o změně měnové politiky není namístě. Kuroda čelí tlaku, aby opustil stávající politiku rozsáhlých nákupů aktiv.
K hospodářskému růstu Japonska, který v prvním čtvrtletí činil v ročním přepočtu jedno procento, banka uvedla, že „se obrací k mírné expanzi“. BOJ předpokládá, že trend mírného růstu si japonská ekonomika udrží, stejně jako domácí poptávka soukromého i podnikového sektoru.
Banka vyzdvihla zejména soukromou spotřebu, která podle ní prokázala zvýšenou odolnost za podpory lepší situace v zaměstnanosti i příjmech obyvatelstva. Přitom ještě v dubnu banka označovala spotřebu jenom za „odolnou“. Spotřebitelské výdaje jsou v jinak silné japonské ekonomice slabým článkem. Kvůli jejich nízké úrovni se podniky zdráhají zvyšovat ceny.
Data o hospodářství Japonska v posledních měsících ukazují na příznivý vývoj, poznamenal ekonomický list Financial Times. Vyzdvihuje silný růst vývozu a průmyslové výroby a situaci na trhu práce s mírou nezaměstnanosti 2,8 procenta. Nicméně tato pozitiva dosud nevyústila do soběstačného cyklu vyšších mezd, vyšší spotřeby a vyšších cen. Index spotřebitelských cen v dubnu meziročně vzrostl pouze o 0,4 procenta.
(ČTK)