
Občané členských zemí unie tak už podle Mayové „nebudou předbíhat ve frontě“ kvalifikované pracovníky ze třetích zemí, například „inženýry ze Sydney a softwarové vývojáře z Dillí“.
Mayová řekla, že brexitová smlouva, kterou minulý týden dohodli unijní a britští vyjednávači, ochrání i britské firmy, pro které je klíčový hladký pohyb zboží. Zajistí podle ní také spolupráci s EU v oblasti bezpečnosti.
Na otázku ohledně takzvané pojistky, jejímž cílem je zabránit přísným kontrolám na hranici mezi Irskem a britským Severním Irskem, premiérka odpověděla, že toto řešení nakonec vůbec nemusí nastat.
„Obě strany chtějí ambiciózní obchodní dohodu,“ dodala. Záložní plán by platil v případě, že se Londýn s EU nedohodnou na podrobných podmínkách budoucích obchodních a dalších vztahů.
Text samotné smlouvy o vystoupení je v zásadě hotový. Dojednat zbývá především otázku, do kdy bude možné v případě potřeby prodloužit přechodné období, prozatím domluvené do konce roku 2020. Mayová ale dnes uvedla, že si prodloužení přechodného období nepřeje. Podle ní by mělo v každém případě skončit do příštích voleb, tedy do léta 2022.
(ČTK)