
Inflaci podle dnešních údajů Eurostatu drželo v kladných hodnotách zejména další zpomalování poklesu cen energií. V únoru sice vykazovaly pokles o 1,7 procenta, ještě v lednu ale pokles činil 4,2 procenta a v prosinci více než sedm procent. Ceny potravin, alkoholu a tabákových výrobků vzrostly o 1,4 procenta, ceny služeb o 1,2 procenta a ceny průmyslového zboží o jedno procento. To je ve všech případech mírné zpomalení růstu proti lednu.
Mezi státy eurozóny v únoru nejvíce klesaly ceny v Řecku, kde činila deflace 1,9 procenta. Nejrychleji naopak rostly ceny v Nizozemsku (1,9 procenta) a pak v Německu (1,6 procenta).
Inflace přes návrat do kladných hodnot stále zůstává vzdálena cíli Evropské centrální banky (ECB), která usiluje o to, aby se růst cen ve střednědobém výhledu držel těsně pod dvěma procenty. ECB loni podnikla sérii mimořádných opatření na podporu inflace a ekonomiky, která se potýká s negativními dopady krize způsobené šířením nového typu koronaviru.
V lednu sice banka měnovou politiku ponechala beze změny, naznačila však možnost dalších stimulačních opatření, protože výhled se kvůli pokračování pandemie covidu-19 zhoršuje.
(ČTK)