Zlato (oz) / USD
2 756,69
1,76 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Míra inflace v USA vystoupila na 5,4 procenta, je nejvyšší od srpna 2008

Míra inflace ve Spojených státech v červnu vystoupila na 5,4 procenta, a dostala se tak na maximum od srpna 2008. Proti květnu spotřebitelské ceny vzrostly o 0,9 procenta. Oznámilo to americké ministerstvo práce. Analytici předpokládali, že inflace zůstane na květnových pěti procentech, anebo že se mírně sníží.

Inflace podle analytiků zřejmě už dosáhla vrcholu, až do příštího roku by však měla zůstat zvýšená. Foto: iStock

Američané se musejí vyrovnat už s třetím měsícem silného růstu cen. To je zatím nejnovější důkaz toho, že jak se otevírá ekonomika po uzávěrách nařízených kvůli pandemii, výrazně se zvyšuje poptávka a s ní i ceny zboží a služeb. Těch se navíc mnohde ani nedostává.

Pokud by se nebraly v úvahu kolísavé ceny potravin a energií, pak ceny proti květnu vzrostly rovněž o 0,9 procenta, zatímco v květnu jejich růst činil 0,7 procenta. Meziročně tato takzvaná jádrová inflace činí 4,5 procenta a je nejvyšší od listopadu 1991. Energie za poslední rok v USA zdražily o 24,5 procenta, potraviny o 2,4 procenta.

Postup v očkování proti covidu-19, nízké úrokové sazby a téměř šest bilionů dolarů (přes 130 bilionů Kč) vládní pomoci od začátku pandemie v USA loni v březnu podporují poptávku, dostávají do napětí dodavatelský řetězec a zvyšují ceny v celé ekonomice. Celosvětový nedostatek čipů pak brzdí výrobu automobilů, což zvyšuje ceny starších osobních i nákladních aut. Ty byly hlavní příčinou růstu cen v posledních měsících a i tentokrát analytici upozorňují, že na celkovém růstu inflace se podílely třetinou.

Téměř 160 milionů Američanů už je proti covidu-19 naočkováno. Zvyšuje se tak poptávka po letecké dopravě i například po ubytování v hotelech, což zvyšuje tlak na růst cen. V části Spojených států s nízkou proočkovaností však roste počet nemocných kvůli koronavirové mutaci delta, což by mohlo zpomalit ekonomickou aktivitu. Tyto obavy minulý týden způsobily i pokles výnosů amerických státních dluhopisů.

Inflace podle analytiků zřejmě už dosáhla vrcholu, až do příštího roku by však měla zůstat zvýšená, protože ceny mnoha služeb souvisejících s cestováním stále zůstávají nižší než před pandemií.

„Tempo ekonomického oživení může v nadcházejících měsících trochu zpomalit a inflace se může snížit z nedávných velmi zvýšených úrovní,“ uvedl analytik společnosti JPMorgan Funds David Kelly. Nicméně stále se se podle něj zdá, že ekonomika v nadcházejících měsících dosáhne úplného zotavení, takže poptávka bude výrazně vyšší, což udrží i vyšší inflaci.

Šéf americké centrální banky (Fed) Jerome Powell několikrát uvedl, že vyšší inflace bude přechodná a že očekává návrat k normalizaci také u dodavatelských řetězců. Jeho názor sdílí i ministryně financí Janet Yellenová.

Fedl loni snížil svou základní úrokovou sazbu téměř na nulu a do ekonomiky prostřednictvím nákupů dluhopisů pumpuje nebývalé objemy peněz. Signalizoval, že by mohl tolerovat po určitou dobu i vyšší inflaci, aby vykompenzoval roky, kdy inflace byla pod dvouprocentním cílem Fedu.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika