
Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky. Loňský hospodářský pokles byl o trochu mírnější, než očekávali analytici. Ti podle průzkumu agentury Reuters propad odhadovali na 5,1 procenta. Předloni ekonomika vzrostla o 0,6 procenta, což bylo nejpomalejší tempo růstu od roku 2013.
Negativní hospodářské dopady koronavirové krize loni pomohla kompenzovat rozsáhlá státní opatření. Statistický úřad upozornil, že loňský pokles HDP byl mírnější než propad o 5,7 procenta z roku 2009, kdy se ekonomika potýkala s dopady globální finanční krize.
Údaje o vývoji v samotném čtvrtém čtvrtletí zveřejní statistický úřad 29. ledna. Michael Kuhn, který má v úřadu výpočty HDP na starosti, včera nicméně odhadl, že v posledním třech měsících loňského roku ekonomika zhruba stagnovala, informovala agentura AP. Ve třetím čtvrtletí se německá ekonomika zotavovala z jarního útlumu způsobeného pandemií covidu-19. HDP se zvýšil o 8,5 procenta po propadu o rekordních 9,8 procenta ve druhém kvartálu.
Na podzim však hospodářské oživení podkopal vzestup počtu případů nákazy koronavirem a související restrikce. Výzkumný institut DIW minulý měsíc například předpověděl, že HDP Německa vykáže za čtvrté čtvrtletí pokles o jedno procento. Analytik Carsten Brzeski navíc upozornil, že vyhlídky na letošní první čtvrtletí zastiňují pokračující restrikce, kterými se německé úřady snaží zpomalit šíření koronaviru.
Soukromá spotřeba v Německu se vloni snížila o šest procent a export se propadl téměř o deset procent, zatímco spotřební výdaje státu vzrostly o 3,4 procenta.
Údaje statistického úřadu rovněž ukázaly, že Německo vloni kvůli dopadům koronavirové krize poprvé od roku 2011 vykázalo rozpočtový deficit. Schodek dosáhl 158,2 miliardy eur (4,1 bilionu Kč) a je druhý nejvyšší od znovusjednocení země. Odpovídá 4,8 procenta HDP.
(ČTK)