
Jestliže se zamezí nekontrolovanému šíření koronaviru, světové hospodářství se příští rok vrátí k růstu a zpevní o pět procent, uvedla OECD, která sídlí v Paříži. V červnu organizace prognózovala na příští rok růst hrubého domácího produktu (HDP) světa o 5,2 procenta.
OECD zároveň varovala, že výrazný nárůst počtu případů nákazy či přísnější opatření učiněná proti jeho šíření by mohla výhled na rok 2021 zhoršit, a to o dva až tři procentní body.
Organizace ve své předpovědi vycházela z předpokladu, že se budou i nadále vyskytovat místní ohniska nákazy, proti nimž se ale bude postupovat na lokální úrovni, a že vakcína bude široce dostupná na sklonku příštího roku.
Kroky vlád a centrálních bank na podporu domácností a firem podle OECD pomohly odvrátit ještě výraznější pokles globální ekonomiky, a mělo by se v nich tudíž pokračovat.
Zlepšený výhled světové ekonomiky nicméně skrývá markantní rozdíly mezi ekonomikami Spojených států, Číny anebo Evropy, které si vedou dobře, a stavem hospodářství v Indii, Mexiku a Jihoafrické republice. Tyto země totiž mají problém dostat šíření koronaviru pod kontrolu.
Čína, která se s pandemií začala potýkat nejdříve, je jediným státem skupiny velkých ekonomik G20, který letos vykáže hospodářský růst. Činit by mohl 1,8 procenta. V červnu OECD očekávala v případě Číny pokles o 2,6 procenta.
Organizace zlepšila i výhled největší světové ekonomiky, tedy Spojených států. Jejich hospodářství letos podle OECD klesne o 3,8 procenta. V červnu organizace čekala propad téměř dvojnásobný, a to o 7,3 procenta.
(ČTK)