
OPEC+ má o výši těžby jednat na zasedání, které se koná 30. listopadu a 1. prosince. Poradní výbor skupiny se sejde příští týden. Nedávné rozhodnutí evropských vlád zavřít restaurace a podpořit práci z domova podle OPEC negativně zasáhne poptávku do konce letošního roku. Dopady pandemie na trh s ropou pak přetrvají až do poloviny příštího roku.
„Oživení poptávky po ropě bude vážně narušeno a předpokládá se, že stagnace v dopravě a poptávky po průmyslových palivech potrvá do poloviny roku 2021,“ uvedl OPEC ve zprávě.
Ceny ropy se v tomto týdnu zvyšují a barel typu Brent se dostal nad 45 dolarů, maximum za více než dva měsíce. Reagují tak na zprávu farmaceutických firem Pfizer a BioNTech, že jejich vakcína na covid-19 je podle počátečních testů účinná z více než 90 procent.
V rámci boje s letošním propadem poptávky po ropě se OPEC+ dohodl od 1. května na koordinovaném snížení těžby ropy o rekordních 9,7 milionu barelů denně. To představuje zhruba deset procent globální spotřeby. Toto snížení bylo v srpnu zmírněno na 7,7 milionu barelů a další zvýšení těžby o dva miliony barelů denně plánoval OPEC+ od ledna.
Vzhledem k tomu, že případů nemoci covid-19 přibývá a ceny jsou pod tlakem, Alžírsko dnes uvedlo, že podpoří návrh, aby škrty zůstaly na současné úrovni. Saúdská Arábie tento týden oznámila, že dohodu by bylo možné vylepšit, možná i nad rámec toho, co čekají analytici, poznamenala agentura Reuters.
(ČTK)