
OPEC v květnu těžil zhruba 32 milionů barelů ropy denně, na celosvětová rizika přispívat k růstu cen. Posléze by ale mohl mít větší vliv soustavný růst nabídky ropy ze strany producentů mimo kartel OPEC, zatímco na poptávce se může podepsat zpomalení rozvíjejících se ekonomik.
Saúdské Arábii se na vídeňské schůzce zjevně podařilo přesvědčit své spojence o nutnosti zvýšit těžbu. Podobně se k situaci staví Rusko, které je největším producentem ropy na světě a signatářem dohody členských i nečlenských zemí OPEC o omezování těžby zhruba o 1,8 milionu barelů denně.
Dohoda platí od začátku loňského roku. Díky ní se ceny ropy zvýšily z minima asi 27 dolarů za barel v roce 2016 na nynějších zhruba 75 dolarů. Kvůli mimořádným výpadkům v produkci ropy ve Venezuele, Libyi a v Angole v posledních měsících objem těžebních restrikcí ve skutečnosti činil až 2,8 milionu barelů denně.
Cílem producentských zemí je zajistit, aby signatáři dodržovali dohodu o koordinovaném snižování produkce na 100 procent. Nyní je to kvůli výpadkům v těžbě v Libyi, Angole a Venezuele o 40 až 50 procent víc.
(ČTK)