
OPEC se předloni s Ruskem a několika dalšími těžařskými státy dohodl na omezení dodávek na trh o téměř 1,8 milionu barelů denně s cílem snížit nadměrné zásoby ropy a podpořit ceny suroviny. Úroveň zásob už ale klesla do blízkosti cíle OPEC a cena severomořské ropy Brent minulý týden poprvé od listopadu 2014 překročila 80 dolarů za barel.
Novak navíc upozornil, že rozsah snížení produkce ve skutečnosti činí 2,7 milionu barelů denně, a to v důsledku propadu těžby v krizí zmítané Venezuele. Podle Falíha již zákazníci začínají mít obavy z nedostatku dodávek. Saúdskoarabský ministr ale zároveň předpověděl zpomalení růstu poptávky v příštím roce.
Konečné rozhodnutí padne ve Vídni
Rozsah omezení těžby v dubnu podle zdrojů Reuters dosahoval 152 procent dohodnuté úrovně. „Cílem rozhovorů je nyní snížit plnění dohody na 100 procent,“ uvedl jeden ze zdrojů. Představitelé OPEC a dalších těžařských zemí budou jednat 22. a 23. června ve Vídni, kde by mělo padnout konečné rozhodnutí.
Ceny ropy dnes kolem poledne kvůli vyhlídkám na zvýšení dodávek ztrácely téměř dvě procenta. Cena Brentu se pohybovala kolem 77,30 dolaru za barel, americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) se nacházela v blízkosti 69,4 dolaru za barel. Do poloviny roku 2014 byl barel Brentu ještě nad 100 dolary, do konce roku 2016 ale klesl hluboko pod 50 dolarů.
(ČTK)