
„Spolupracujeme s centrálními bankami a přemýšlíme o všech formách digitálních měn a o tom, jakou roli by mohl PayPal hrát,“ prohlásil Schulman.
Majitelé účtů v USA budou moci nakupovat, prodávat a uchovávat měny ve svých peněženkách na platformě PayPal už v následujících týdnech. Do dalších zemí a do své aplikace Venmo plánuje firma expanzi v první polovině příštího roku.
Další přední finančně technologické firmy, jako je poskytovatel mobilních plateb Square či aplikace pro obchody s akciemi Robinhood Markets, svým uživatelům také umožňují nakupovat a prodávat kryptoměny. Zapojení PayPalu je však vzhledem k jeho dosahu významnou událostí. PayPal má po celém světě 346 milionů aktivních účtů a ve druhém čtvrtletní zpracoval platby za 222 miliard USD (5,1 bilionu Kč).
Kryptoměny mají tendenci být nestabilní, což je činí atraktivní pro spekulanty, ale méně přitažlivé pro obchodníky a nakupující. Transakce s nimi jsou také pomalejší a nákladnější než u dalších platebních systémů. Platby v kryptoměnách na PayPal budou vypořádány za použití oficiálních měn, jako je americký dolar. To znamená, že obchodníci neobdrží platby ve virtuálních měnách, i když za jejich zboží bude přes PayPal v kryptoměně zaplaceno.
Mnoho centrálních bank po celém světě se už vyjádřilo, že chtějí v příštích letech vyvinout digitální verze svých měn. Sociální síť Facebook pak za podpory dalších firem v roce 2019 zahájila projekt vlastní kryptoměny s názvem Libra. PayPal byl zakládajícím členem projektu, po několika měsících ho však opustil.
Bitcoin v reakci na zprávu posiluje a blíží se letošnímu maximu. V srpnu jeho cena vystoupila až na 12 473 USD, od začátku října si připsal už asi 15 procent.
(ČTK)