
Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Británii v červenci zpomalilo na 6,8 procenta z červnových 7,9 procenta. Inflace se tak ocitla nejníže od loňského února. Podíl na tom měly hlavně nižší ceny plynu a elektřiny. Vzhledem k tomu, že míra inflace ale stále překračuje dvouprocentní cíl britské centrální banky, očekává se, že banka bude dále zvyšovat úrokové sazby, i když hrozí, že poškodí růst, uvedli analytici.
„Jádrová inflace a inflace služeb jsou příliš vysoké. Vše naznačuje, že britská centrální banka bude muset v září posunout sazby výše,“ řekl hlavní analytik společnosti Nordea Niels Christensen. „Překvapuje mě, že (libra) neposílila víc. Trh je uzavřen mezi očekáváním zvýšení sazeb podporujícím libru a strachem ze slabší ekonomiky zatěžujícím libru,“ dodal.
Čínský jüan se dostal na nejnižší úroveň od listopadu. Čínská měna tak pokračuje v poklesu, který začal už v úterý po zveřejnění makroekonomických údajů, které zaostaly za očekáváním. Čínská centrální banka v úterý nečekaně v reakci na slabé statistiky snížila úrokovou sazbu u střednědobých a krátkodobých úvěrů.
Podle analytika z australské centrální banky Raye Attrilla to ale nestačí. „Vidět znamená věřit. Trhy stále chtějí vidět mnohem hmatatelnější důkazy o tom, že na pomoc oživení růstu (v Číně) přichází nejen monetární, ale i fiskální podpora,“ řekl Attrill.
(ČTK)