
Dvě asijské mocnosti – Indie a Pákistán – již dlouho usilovaly o to, stát se plnými členy SCO. Memorandum o jejich budoucím členství však bylo podepsáno až na summitu v Uzbekistánu v roce 2016. Moskva se domnívá, že tento krok výrazně rozšíří schopnost této organizace ovlivňovat mezinárodní záležitosti.
Budou v ní nyní čtyři jaderné mocnosti – Rusko, Čína, Indie a Pákistán. A nemluvě o ekonomikách těchto členských států – podle hrubých odhadů budou členové organizace dohromady tvořit přibližně polovinu světové populace a produkovat čtvrtinu celosvětového HDP.
Agendou summitu se stal i vstup dalších členů. Jak Rusko, tak Čína v poslední době podporovaly členství Teheránu, který začal intenzivně klepat na dveře po zrušení západních sankcí. „Írán se stal aspirantem na členství už v roce 2008, kdy podal oficiální žádost,“ konstatoval ruský propagandistický server RT. „Rusko se domnívá, že Irán má nyní všechny předpoklady pro schválení žádosti o členství,“ řekl Putinův poradce Jurij Ušakov a dodal, že během příštích summitů se Teherán členem SCO může stát.
Společná špionáž
Boj proti mezinárodnímu terorismu byl dalším zásadním bodem agendy letošního summitu. Ruský prezident Vladimir Putin uvedl, že Islámský stát (IS) usiluje o destabilizaci střední Asie a jižních oblastí Ruska. „Je proto zásadní, aby zpravodajské agentury SCO posílily spolupráci pod záštitou Regionální protiteroristické struktury (RATS – pozn. red.),“ řekl.
Podle Putina jsou obzvlášť alarmující pokusy skupin zapojených do IS infiltrovat země SCO z Afghánistánu. „Buňky IS nyní v zemích SCO spolupracují, což bylo zjištěno během vyšetřování teroristických útoků v Petrohradě,“ prohlásil.
Jevgenij Sysojev, výkonný ředitel RATS na setkání uvedl, že bezpečnostní služby členských států už zlikvidovaly 16 teroristických útoků. Více než sto teroristů skončilo ve vězení, informovala agentura TASS.
SCO, jinak známá jako Šanghajská smlouva, byla jako euroasijská politická, ekonomická a vojenská unie založena v roce 1996 v Šanghaji vedoucími představiteli Číny, Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Ruska, Tádžikistánu a Uzbekistánu. Po přijetí Indie a Pákistánu bude nyní mít osm členů, přičemž Afghánistán, Bělorusko, Írán a Mongolsko budou mít statut pozorovatelských zemí.
(rek)