
Ve Spojených státech musí importéři ropy soutěžit s nárůstem domácí těžby z břidlic, která od poloviny minulého roku stoupla o víc než osm procent na úroveň těsně nad 9,1 milionu barelů denně. Výroba ropy z břidlic je pro těžaře rentabilní při cenách nad 40 dolarů za barel, což je o deset méně, než aktuální cena ropy na trhu těsně nad 50 dolary.
Spojené státy podle energetické agentury EIA dovážely v únoru ze Saúdské Arábie 1,3 milionu barelů denně. Pokles o 300 tisíc barelů v březnu může být podle saúdského ministerstva energetiky, které informaci zveřejnilo, pouze fluktuační výkyv z týdne na týden. A dodalo, že snížení dodávek by mohlo přispět k poklesu amerických rezerv.
A je tu ještě jedno možné vysvětlení. Vyšší dodávky v lednu a v únoru mohlo dle Saúdů zavinit i to, že se do letošní bilance započítaly i tankery, které u amerických břehů stály s ropou už od listopadu či prosince.
OPEC hlavní zákazníky nekrátí
Navzdory závazku OPEC (Organizace zemí vyvážejících ropu) snížit v průběhu první poloviny roku výkon o 1,8 milionu barelů denně, saúdské exporty zůstávají vysoké. Podle údajů agentury Reuters export zemí OPEC do Asie, největšího a nejrychleji rostoucího spotřebitele ropy, činil v březnu 17,6 milionu barelů denně, což znamená od ledna, kdy začalo snížení těžby oficiálně platit, nárůst o pět procent. Svědčí to o tom, že OPEC své hlavní zákazníky nehodlá v dodávkách krátit.
„Naplnit cíl OPEC, snížit světové zásoby ropy na normální úroveň, se určitě do vypršení dohody k 30. červnu nepodaří,“ cituje Reuters americkou investiční banku Jefferies z její zprávy pro klienty a dodává: „Propad ceny ropy je velmi reálný… ve Spojených státech již opatrně začal a rychle se přenese i do dalších zemí, takže dodávky ropy se budou v příštích letech spíše dramaticky zvyšovat.“
I přes škrty v produkci, které začaly v lednu, cena ropy Brent, užívaná rafineriemi i v Česku, klesla o víc než 13 procent ze svého letošního maxima na začátku ledna. Důvodem je zřejmě skutečnost, že země, které se k dohodě o snížení těžby nepřipojily, si hbitě pospíšily mezeru na trhu vyplnit.
(rek)