
Krátkodobý pokles ceny americké ropy do negativního teritoria až na minus 40 dolarů za barel, což znamená, že kupující dostali zaplaceno za to, že si ropu koupili, se v příštím roce zřejmě nebude opakovat. Nová omezení a jen postupné zavádění vakcín proti koronaviru ale omezí poptávku v příštím roce a možná i v roce následujícím.
„Opravdu jsme nic takového nikdy neviděli – ani při finanční krizi, ani po 11. září,“ řekl analytik výzkumné firmy Third Bridge Peter McNally. „Dopad na poptávku byl pozoruhodný a rychlý.“
Poptávka po fosilních palivech by mohla zůstat v nadcházejících letech slabá dokonce i po pandemii, protože země se snaží omezit emise a zpomalit klimatické změny. Velké ropné firmy jako BP a Total zveřejnily prognózy zahrnující scénář, podle kterého globální poptávka po ropě dosáhla vrcholu v roce 2019.
Světová produkce ropy a kapalných paliv letos klesla na 94,25 milionu barelů denně ze 100,61 milionu barelů denně v roce 2019. Americký vládní Úřad pro energetické informace EIA očekává, že v příštím roce produkce stoupne na 97,42 milionu barelů denně.
Spolu s růstem počtu případů covidu-19 vlády po celém světě zavedly zákazy vycházení a snažily se udržet obyvatele doma a mimo silnice. Spotřeba ropy a kapalných paliv tak za rok klesla o devět procenta na 92,4 milionu barelů denně, dodala EIA.
Měnící se prostředí představuje hrozbu pro rafinerie. Podle odhadu Morgan Stanley byla zpracovatelská kapacita rafinerií snížena o zhruba 1,5 milionu barelů denně. Klesající poptávka po benzinu, naftě a dalších palivech a nízké marže přiměly rafinerie v Asii a Severní Americe zastavit nebo omezit produkci.
Nestabilních bude pro ceny ropy zřejmě i příštích několik měsíců kvůli vlažné poptávce na jedné straně a dalšímu potenciálnímu nárůstu dodávek ropy na straně producentů, včetně Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejích spojenců.
Takzvaný index strachu VIX na trhu s ropou v dubnu stoupl na rekordních 517,19 bodu. Od té doby klesl na zhruba 40 bodů, stále je však o 60 procent vyšší, než ve stejném období loni, ukazují údaje Refinitiv Eikon. Index VIX sleduje averzi investorů vůči riziku, čím je jeho hodnota nižší, tím se trh obecně bojí méně.
V loňském roce si ceny ropy připsaly nejvyšší zisk za tři roky. Přispělo k tomu mimo jiné zmírnění obchodního sporu mezi USA a Čínou a nepokoje na Blízkém východě, ale také dohoda skupiny OPEC a jejích spojenců, včetně Ruska, o omezení těžby. Cena ropy Brent stoupla o 23 procent a poslední den v loňském roce uzavřela na ceně 66 USD. Ropa WTI stoupla o 34 procent na 61,06 dolaru za barel.
(ČTK)