
Firmy vedené příslušníky jedné rodiny dosahují vyššího růstu obratu při nižší zadluženosti, uvádějí ekonomové v textu, který analyzuje více než 1000 společností z Evropy, Asie a Spojených států. Navíc dosahují vyššího podílu provozního zisku k tržbám.
Studie srovnávala rodinné podniky s kontrolní skupinou 7000 jiných typů firem.
Rodinné firmy jsou opatrnější a dokážou se snáze oprostit od krátkodobého uvažování na burze, kdy se pozornost soustřeďuje na čtvrtletní výsledky. „Orientují se na dlouhodobější cíle, méně závisejí na financování z cizích zdrojů a investují více do výzkumu a vývoje,“ píše autor studie Eugene Klerk.
Rodinným podnikům se daří lépe než jiným srovnatelným firmám v každém regionu a odvětví nezávisle na jejich velikosti.
Celosvětově nejlépe se rozvíjejí německé, italské, čínské a indické rodinné společnosti. Pokud jde o akcie, daří se v evropském srovnání v průměru nejlépe německým rodinným firmám, za nimi následují podniky nizozemské.
V žebříčku firem s nejlepšími výsledky na burze během tří, pěti a deseti let obsadily německé firmy čtyři nejvyšší příčky. Na špici se nachází softwarový koncern Nemetschek, za ním následuje společnost Sartorius obchodující s medicínskou technikou, specialista na leasing firma Grenke a pronajímatel aut Sixt.
Přední místa obsadily i francouzské rodinné koncerny Kering a Christian Dior spolu s italskou automobilkou Fiat Chrysler.
(ČTK)