Zlato (oz) / USD
2 858,22
1,99 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Růst ekonomiky USA ve čtvrtém čtvrtletí zpomalil na 2,3 procenta

Hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států se v loňském čtvrtém čtvrtletí v celoročním přepočtu zvýšil o 2,3 procenta. Tempo hospodářského růstu tak zpomalilo ze 3,1 procenta ve třetím čtvrtletí. Ve zpřesněné zprávě to uvedlo americké ministerstvo obchodu a potvrdilo tak svůj první odhad z konce minulého měsíce.

USA
Hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států se v loňském čtvrtém čtvrtletí v celoročním přepočtu zvýšil o 2,3 procenta. Foto: iStock

Za růstem HDP ve čtvrtém čtvrtletí podle ministerstva stály zejména vyšší spotřebitelské a vládní výdaje, které převážily nad poklesem investic. Ministerstvo rovněž potvrdilo, že v celém loňském roce se HDP zvýšil o 2,8 procenta. Růst tak nepatrně zvolnil z 2,9 procenta v předchozím roce.

Tempo růstu americké ekonomiky se v posledních deseti čtvrtletích drželo nad dvouprocentní hranicí. Vyhlídky pro letošní rok však podle agentury AP zastiňuje politika nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, která zahrnuje plány na uvalování rozsáhlých dovozních cel, snižování počtu federálních zaměstnanců a masové deportace imigrantů, kteří v USA nezákonně pracují.

Analytická společnost High Frequency Economics předpověděla, že v letošním prvním čtvrtletí tempo růstu americké ekonomiky zpomalí pod jedno procento, pokud Trump uskuteční své plány na uvalení 25procentních cel na dovoz z Kanady a Mexika. Americký prezident uvedl, že tato cla vstoupí v platnost příští týden. Ještě ve středu přitom říkal, že platit začnou až začátkem dubna.

Spotřebitelské výdaje v USA se v loňském čtvrtém čtvrtletí zvýšily o 4,2 procenta. Vykázaly tak nejprudší nárůst od prvního čtvrtletí 2023. Výsledky průzkumu organizace Conference Board ale minulý týden ukázaly, že spotřebitelská důvěra v USA letos v únoru utrpěla nejprudší pokles za tři a půl roku.

Ekonomové sledují údaje o spotřebitelské důvěře velmi pozorně, snaží se z nich odvodit budoucí vývoj spotřebitelských výdajů. Ty v USA zajišťují více než dvě třetiny hospodářské aktivity. Spojené státy jsou největší ekonomikou na světě.

Americké ministerstvo práce oznámilo, že počet nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech se minulý týden zvýšil o 22.000 na 242.000. Zaznamenal tak nejprudší nárůst za posledních pět měsíců.

Ekonomové podle agentury Reuters varují, že omezování vládních výdajů a redukce počtu federálních zaměstnanců sníží příliv peněz do ekonomiky, což by podle nich mohlo vést k rušení pracovních míst v soukromém sektoru. „Ekonomické problémy jsou nakažlivé, takže je pravděpodobné, že propouštění federálních zaměstnanců způsobí další hospodářské komplikace,“ uvedla analytička Michele Evermoreová ze společnosti National Academy of Social Insurance.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika