
Většina zvýšení ratingu v posledních měsících se týkala firem s nižším hodnocením úvěrové spolehlivosti. Zhruba 58 procent všech zlepšení bylo u emitentů se známkou nejvýše B, tedy ve spekulativním pásmu. Velká část těchto firem byla ze sektorů nejvíce zasažených pandemií a zhruba polovina zvýšení se týkala emitentů, kterým byl od začátku roku 2020 snížen rating.
Podíl firem, kterým hrozí snížení ratingu, se pak snížil o osm procentních bodů na 19 procent. Nyní je tak pod dlouhodobým průměrem, který činí 22 procent.
Nejvýrazněji se zvyšoval rating u ropných a plynárenských firem díky prudkému růstu cen ropy a plynu v posledních 12 měsících. Zlepšuje se i hodnocení maloobchodních firem a restaurací a společností ze sektoru médií a zábavy.
S&P dodala, že očekává, že zotavení úrokových ukazatelů na úroveň před rokem 2020 bude nerovnoměrné. Nejhůře postižená odvětví budou různé zábavní a tematické parky, vodní parky a další místa nabízející rodinnou zábavu a kulturní akce venku, dále pak hotely a nejpozději čeká zlepšování ratingu provozovatele okružních plaveb, napsala agentura Reuters.
Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.
(ČTK)