
„Písemné odpovědi ukázaly, že spotřebitele nadále velmi znepokojuje inflace a že rostou obavy z dopadů obchodní politiky a zejména cel,“ uvedla společnost Conference Board. „Více než obvykle se rovněž zmiňovala ekonomická a politická nejistota,“ dodala.
Index spotřebitelské důvěry v březnu klesl o 7,2 bodu na 92,9 bodu. Dostal se tak na nejnižší úroveň od ledna 2021. Pokles indexu byl výraznější, než očekávali analytici. Ti v anketě agentury Reuters březnovou hodnotu indexu odhadovali v průměru na 94 bodů.
Dílčí index hodnotící současnou situaci se snížil o 3,6 bodu na 134,5 bodu. Index očekávání se propadl o 9,6 bodu na 65,2 bodu. „Index je na nejnižší úrovni za 12 let a výrazně pod hranicí 80 bodů, což obvykle signalizuje blížící se recesi,“ napsala Conference Board.
„Spotřebitelé jsou vystrašení,“ uvedl ekonom Carl Weinberg ze společnosti High Frequency Economics. „Dovolíme si tvrdit, že s tím má něco společného chaos ve Washingtonu. Pokles spotřebitelské důvěry od listopadových voleb již nelze brát jako shodu okolností,“ dodal.
Ekonomové sledují údaje o spotřebitelské důvěře velmi pozorně, neboť se z nich snaží odvodit budoucí vývoj spotřebitelských výdajů. Ty v USA zajišťují více než dvě třetiny hospodářské aktivity. Spojené státy jsou největší ekonomikou na světě.
(ČTK)